Święte Triduum Paschalne

W ostatnich dniach przeżywaliśmy TRIDUUM PASCHALNE.

Rozpoczęło się ono  w Wielki Czwartek. Jest to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.  Idziemy wtedy na mszę nazywaną Mszą Wieczerzy Pańskiej, która kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas uroczystej pieśni „Chwała na wysokości Bogu” ostatni raz brzmią dzwonki, które zostają zmienione na kołatki. Ta zmiana trwa aż do Mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę. W naszej parafii po raz pierwszy odbył się obrzęd mandatum,  czyli obmycia stóp dwunastu mężczyznom. Ten gest symbolizuje Jezusa obmywającego nogi Apostołom podczas ostatniej wieczerzy. Msza kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Kaplicy przechowania. Symbolizuje to uwięzienie Pana Jezusa. Jest to święto szczególnie bliskie kapłanom dlatego grupy działające przy parafii złożyły naszym księżom życzenia oraz wręczyły upominki.

Wielki Piątek był czasem kiedy pochyliliśmy się nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Cała Liturgia wielkopiątkowa Rozpoczęła się ciszą, podczas której kapłan leżał krzyżem a wszyscy wierni klęczeli. Odsłuchaliśmy Mękę według św. Jana z podziałem na rolę. Następnie został wniesiony Krzyż, który został odsłonięty. Odbyła się Adoracja krzyża. Na koniec liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do grobu.

Wigilia Paschalna w naszej parafii rozpoczęła się o godz. 19. Liturgia Była złożona z 4 części: Liturgii Światła, Słowa, Chrztu oraz Eucharystii. Podczas mszy został poświęcony ogień oraz nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po liturgii odbyło się czuwanie przy grobie pana Jezusa, któremu śpiewem towarzyszyła schola młodzieżowa i schola dziecięca.

"Wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie.

Bo zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie.

Alleluja, alleluja, niechaj zabrzmi: alleluja!"

Procesją rezurekcyjną o godzinie 6.00 rozpoczęliśmy uroczystą Mszę Świętą w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni wierni. Procesja oraz Msza zostały uświetnione przez druhów strażaków, orkiestrę, chór oraz Liturgiczną Służbę Ołtarza.

Przed uroczystym błogosławieństwem, ksiądz proboszcz złożył wszystkim życzenia świąteczne.

Zapraszamy do Galerii, gdzie znajdują się zdjęcia z Triduum Paschalnego.

22 kwietnia 2019

Created with WebWave CMS